Učešće mladih u digitalnoj demokratiji: od digitalnih veština do digitalnih prava mladih sa manje mogućnosti na Zapadnom Balkanu

01/11/2023

U kontekstu ekonomija Zapadnog Balkana 6 (WB6), postignut je značajan napredak u oblikovanju okvira politike za mlade kroz usvajanje različitih zakona, strategija i akcionih planova. Uprkos ovom napretku, postoji stalna potreba za razvojem snažnog sistema za mlade koji efikasno osnažuje i uključuje mlade ljude u procese donošenja odluka, posebno ranjivih kategorija društva, sa posebnim fokusom na osobe sa invaliditetom, Rome i Egipćane. Značajan aspekt ovog izazova je digitalizacija društva, koja predstavlja i mogućnosti i prepreke za učešće mladih u digitalnoj demokratiji.

Prepoznajući neumoljiv pomak ka digitalizovanim demokratskim procesima, Evropski parlament je istakao hitnu potrebu za izgradnjom kapaciteta među mladima u oblasti digitalnih veština, pismenosti i prava. Ova potreba naglašava važnost projekata koji imaju za cilj osnaživanje mladih, posebno u regionima poput Albanije, Crne Gore, Srbije i Španije, fokusirajući se na usklađivanje potrebe za zaštitom sa imperativom aktivnog učešća i angažovanja u kreiranju politike. Kao odgovor na ovu potrebu, projekti partneri su nagrađen od strane Evropske komisije za projekat o digitalnim pravima mladih i učešću u digitalnoj demokratiji. Projekat „Učešće mladih u digitalnoj demokratiji: od digitalnih veština do digitalnih prava mladih sa manje mogućnosti na Zapadnom Balkanu“ (EYDR), finansiran od strane Erasmus+ programa za izgradnju kapaciteta u oblasti mladih, proteže se izvan Albanije i obuhvata partnere u Zapadni Balkan (Crna Gora i Srbija) i EU (Španija). Ovaj projekat predstavlja značajan korak za projektne partnere u rješavanju jaza u učestvovanju u digitalnoj demokratiji među mladima, posebno onima s manje mogućnosti, opremajući ih potrebnim digitalnim vještinama i znanjem kako bi se efikasno uključili u današnje digitalno-političko okruženje koje se brzo razvija.

Projekat EYDR ima za cilj angažiranje, povezivanje i osnaživanje mladih ljudi u digitalnom svijetu kroz razvoj njihovih digitalnih vještina i podizanje svijesti o njihovim digitalnim pravima pristupom koji balansira zaštitu i učešće kako bi mogli u potpunosti učestvovati u digitalnoj demokratiji. EYDR projekat koji vodi SCiDEV okuplja konzorcijum od 7 institucija iz 4 različite zemlje. Glavni cilj projekta je uključiti, povezati i osnažiti mlade ljude u digitalnom svijetu kroz razvoj njihovih digitalnih vještina i podizanje svijesti o njihovim digitalnim pravima pristupom koji balansira zaštitu i učešće kako bi mogli u potpunosti sudjelovati u digitalnoj demokratiji.

Specifični ciljevi EYDR-a su: SO1- promoviranje umrežavanja, vršnjačke podrške i razmjene dobrih praksi između organizacija koje rade sa mladima u Albaniji, Crnoj Gori, Srbiji i Španiji u oblasti učešća mladih u digitalnoj demokratiji putem digitalnih prava; SO2- podići svijest među širokim spektrom dionika (javne vlasti, akademska zajednica, civilno društvo i javnost u cjelini) o digitalnim vještinama, pismenosti i pravima mladih razvijanjem inovativnih saveza s medijima i mladima, institucijama formalnog obrazovanja kao što su univerziteti i javnost vlasti i SO3- potaknuti politički dijalog među mladima, organizacijama koje rade s mladima i javnim vlastima i civilnim društvom u vezi sa učešćem mladih u digitalnoj demokratiji kroz digitalne vještine i digitalna prava.

Glavne aktivnosti:
– Učešće mladih u digitalnoj demokratiji – Mapiranje i izvještavanje o učešću mladih u digitalnoj demokratiji u Albaniji i Crnoj Gori.
– Program za ubrzanje digitalne demokratije mladih – Program za ubrzanje razvoja će razviti i ojačati digitalne vještine mladih i svijest i znanje o digitalnim pravima kroz program izgradnje kapaciteta. Osnažit će mlade da učestvuju u digitalnoj demokraciji tako što će biti svjesniji svojih digitalnih prava i sposobniji u pogledu digitalnih vještina i pismenosti za demokratske procese.
– Od digitalnih vještina do dijaloga i kampanje podizanja svijesti o politici digitalnih prava – Razvoj online i offline kampanje za podizanje svijesti kroz inovativne saveze s mladima, medijima, lokalnim organizacijama i javnim dionicima; – Politički dijalog o tome kako uključiti, povezati i osnažiti mlade ljude u digitalnoj demokraciji putem digitalnih vještina, pismenosti i prava uz pristup koji balansira zaštitu i učešće.