Mnogi novinari redovno doživljavaju uznemiravanje tokom obavljanja svog svakodnevnog posla. Publika u Evropi postaje sve agresivnija u komunikaciji, što je posljedica širenja antimedijskih stavova i populističkih ideologija. Ove tendencije dodatno podstiču tehnološke promjene koje omogućavaju lakšu, ali često i nametljivu interakciju s novinarima. Dosadašnja istraživanja pokazala su da su novinari koji izvještavaju o određenim temama, kao i oni sa specifičnim društvenim karakteristikama poput pola, rase, seksualne orijentacije i religije, najčešće i sistematski izloženi uznemiravanju.
Ključno je jasno definisati šta predstavlja uznemiravanje, a šta pravo javnosti na slobodu izražavanja. Na primjer, ne svi oblici online uznemiravanja krše zakon, a ono što se smatra „uznemiravanjem“ može biti zaštićeno slobodom izražavanja i samim tim legalno, što predstavlja izazov prilikom pokušaja suzbijanja online uznemiravanja.
Ovaj kratki priručnik pruža osnovne informacije i praktične savjete novinarima u njihovom radu. Međutim, nijedna smjernica ili priručnik ne može biti efikasan bez adekvatne obuke i jasno definisane politike u redakcijama. Razvijanje kulture bezbjednosti u redakcijama, koja se fokusira na sprječavanje uznemiravanja, kako među novinarima, tako i među medijskim menadžerima, osnovni je preduslov za sigurnost novinara.