Youth Digital Democracy Accelerator: Osnaživanje digitalne generacije

27/02/2025

U okviru projekta “Youth Digital Democracy Accelerator”, održano je pet inspirativnih radionica koje su imale za cilj da edukuju učesnike o ključnim aspektima digitalnog društva. Fokus je bio na digitalnom državljanstvu, razvoju digitalnih vještina, podizanju svijesti o rizicima i potencijalu digitalnog aktivizma, kao i o odgovornom korišćenju društvenih mreža i vještačke inteligencije. Svaka radionica je završena kvizom na temu obrađene teme, nakon čega su najuspješniji učesnici nagrađeni učešćem u studijskim razmjenama u Španiji (Oviedo) i Srbiji (Beograd).

Prva radionica – Digitalno državljanstvo i aktivizam
U prvoj radionici, predavač Bojan Perkov iz SHARE Fondacije uveo je učesnike u osnove digitalnog državljanstva i aktivizma. Razgovarali su o tehničkim i pravnim aspektima infrastrukture nadzora, prijetnjama koje digitalni aktivisti doživljavaju, i zloupotrebama tehnologije u svrhu praćenja novinara i aktivista. Učesnici su, nakon predavanja, učestvovali u kvizu, a najbolji su se kvalifikovali za studijske posjete.

Druga radionica – Sajber bezbednost
Učesnici su se upoznali sa osnovama sajber bezbjednosti kroz radionicu koju je vodio Denis Reković, menadžer za mrežnu i serversku infrastrukturu. Naučili su kako da prepoznaju i riješe sajber prijetnje, zaštite podatke i pravilno reaguju u slučaju napada. Radionica je završena kvizom, a najbolji učesnici su obezbijedili svoje mjesto na studijskoj razmjeni u Španiji i Srbiji.

Treća radionica – Enkripcija podataka
Online, tokom treće radionice, Mila Bajić iz SHARE Fondacije i Bojan Perkov su učesnicima objasnili ključne koncepte sajber bezbjednosti, sa posebnim fokusom na enkripciju podataka. Učesnici su naučili kako enkripcija funkcioniše i zašto je važna za zaštitu informacija.

Četvrta radionica – Društvene mreže i privatnost
Na ovoj radionici, Jakša Backović, profesor na Univerzitetu Mediteran, razjasnio je učesnicima šta su društvene mreže, kako one koriste lične podatke i kako da zaštite svoju privatnost online. Razgovaralo se o opasnostima nemarnog dijeljenja informacija na internetu, kao i o praktičnoj primjeni GDPR-a. Učesnici su sa predavačem diskutovali o vještačkoj inteligenciji i načinima zaštite podataka, a najbolji su odabrani za studijsku razmjenu u Španiji.

Peta radionica – Sloboda govora i aktivizam na mrežama
Posljednja online radionica bila je posvećena slobodi govora na internetu, uz predavanje Milice Mutavdžić iz Beogradskog centra za ljudska prava. Učesnici su upoznati sa radom veb sajta “Loesje” i njegovim aktivnostima u promociji slobode izražavanja. Kroz kviz su odabrani finalni učesnici koji će učestvovati u studijskoj razmjeni u Španiji.

Kroz ove radionice, učesnici su ne samo usavršavali svoje digitalne vještine, već su postali i odgovorni i angažovani članovi digitalnog društva, spremni da doprinesu pozitivnim promjenama u svojim zajednicama.