U zemljama Zapadnog Balkana (VB6), ostvaren je značajan napredak u oblikovanju okvira politike za mlade usvajanjem različitih zakona, strategija i akcionih planova. Uprkos ovom napretku, postoji stalna potreba za razvojem snažnog sistema za mlade koji efikasno osnažuje i uključuje mlade ljude u donošenje odluka. Značajan aspekt ovog izazova je digitalizacija društva, koja predstavlja mogućnosti i prepreke za učešće mladih u digitalnoj demokratiji. Prepoznajući neumoljiv pomak ka digitalizovanim demokratskim procesima, Evropski parlament je istakao hitnu potrebu za izgradnjom kapaciteta među mladima u oblasti digitalnih vještina, pismenosti i prava.
Ova potreba naglašava važnost projekata koji imaju za cilj osnaživanje mladih, posebno u zemljama poput Albanije, Crne Gore i Srbije, fokusirajući se na usklađivanje potrebe za zaštitom sa imperativom aktivnog učešća i angažovanja u kreiranju politike. kao odgovor na ovu potrebu, UZOR zajedno sa partnerima sprovodi se projekat koji doprinosi rješavanju jaza u učešću u digitalnoj demokratiji među mladima, posebno onima sa manje mogućnosti, opremajući ih neophodnim digitalnim vještinama i znanjem kako bi se efikasno uključili u današnje digitalno-političko okruženje koje se brzo razvija.
U ostvarivanju ovih ciljeva, Centar za nauku i inovacije za razvoj (SCiDEV) iz Albanije, kao nosilac projekta, zajedno sa Udruženjem za odgovorni i održivi razvoj (UZOR), Beogradskim centrom za ljudska prava i SHARE fondacijom iz Beograda, te Kulturna asocijacija Youropía iz Španije kroz ovaj projekat imaju za cilj da angažuju, povežu i osnaže mlade ljude digitalnog svijeta razvijanjem svojih digitalnih vještina i podizanjem svijesti o njihovim digitalnim pravima uz pristup koji balansira zaštitu i učešće kako bi mogli u potpunosti da učestvuju u digitalnoj demokratiji. Projektom se teže ostvariti sledeći ishodi: 1) Usvojene dobre prakse između organizacija koje rade sa mladima u Albaniji, Crnoj Gori, Srbiji i Španiji u oblasti učešća mladih u digitalnoj demokratiji; 2) Prošireno znanje o digitalnim vještinama, pismenosti i pravima mladih među glavnim državnim nosiocima, medijima i mladima; i 3) Poboljšanje digitalne demokratije kroz digitalne vejštine i digitalna prava.
Period realizacije: 1. novembar 2023 – 1. novembar 2025.
Budžet: 300.000,00 EUR
Donator: Evropska komisija kroz Erasmus+ program