Nenovčani prilozi i donacije u izbornoj kampanji-jednačina sa dvije nepoznate

27/08/2024

Da bi Agencija za sprječavanje korupcije mogla kvalitetno da procijeni nenovčane priloge u toku izborne kampanje, političke partije treba da obezbijede sve relevantne informacije o njihovim izvorima u tom periodu, nakon čega ASK mora aktivnije i detaljnije provjeriti  tačnost dobijenih podataka.

Nenovčani prilozi i donacije predstavljaju jedno od najproblematičnijih pitanja kada se govori o transparentnosti, dok sa druge strane usljed nepostojanja adekvatne metodologije za procjenu ovih priloga, izostaje efikasan nadzor nad sprovođenjem zakonske odredbe.

Imajući u vidu da je u toku proces sveobuhvatne izborne reforme, UZOR je pripremio Metodološke smjernice za procjenu nenovčanih donacija u toku izborne kampanje, i njima obuhvatio postupak, koji treba da sprovodi Agencija za sprječavanje korupcije.

Dokument je zamišljen kao osnova za definisanje novih zakonskih rješenja i prijedloga za unapređenje pravila o praćenju finansiranja izborne kampanje i podrazumijeva konkretne primjere za dobrovoljni rad, usluge, medijski prostor, opremu i objekte.

Stoga se kao prioritetna aktivnost Agencije nameće identifikovanje mogućih izvora nenovčanih donacija u toku izborne kampanje, zatim evidencija i verifikacija, te procjena vrijednosti i kontrola prijavljenih priloga.

Potrebno je i definisati jasan metodološki okvir koji će biti predstavljen političkim subjektima u kontekstu izvještavanja o nenovčanim donacijama.

Metodološke smjernice su pripremljene u okviru projekta „Izborna reforma u fokusu: Vrijeme je!“ koji UZOR realizuje sa Centrom za demokratsku tranziciju (CDT) i Udruženjem mladih sa hendikepom (UMHCG), a uz podršku Evropske unije.

Udruženje za održivi razvoj (UZOR)