Skupština Crne Gore je 27. decembra 2019. godine usvojila novi Zakon o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja (,,Službeni list Crne Gore“, broj: 3/20). Zakon je stupio na snagu početkom 2020. godine. Intencija donosioca novog propisa u ovoj oblasti bila je da se optimizuje sveukupni ambijent u kome će se odvijati naredni izborni ciklusi, te da se uspostave mehanizmi kojima će se ojačati povjerenje javnosti u izborni proces i povećati transparentnost samog procesa finansiranja političkih subjekata i izbornih kampanja. Zakonodavac se vodio idejom o potrebi jačanja uloge institucija koje su uključene u izborni proces, među kojima su Agencija za sprječavanje korupcije i Državna revizorska institucija. Tako se Zakonom uređuje kontrola finansiranja političkih subjekata i izbornih kampanja i nadzor nad sprovođenjem od strane Agencije za sprječavanje korupcije, dok je uvedena novina koja se odnosi na vršenje revizije od strane Državne revizorske institucije, kroz reviziju godišnjih konsolidovanih finansijskih izvještaja političkih subjekata.
U cilju stvaranja preduslova za zakonito i transparentno finansiranje i poslovanje političkih subjekata, kao i jačanje povjerenja javnosti u izborni proces, ovim zakonom uređen je način sticanja i obezbjeđivanja finansijskih sredstava za redovan rad i izbornu kampanju političkih subjekata, zabrane i ograničenja raspolaganja državnom imovinom, fondovima i javnim ovlašćenjima u toku kampanje i kontrola, nadzor i revizija finansiranja i finansijskog poslovanja političkih subjekata u cilju ostvarivanja zakonitosti i javnosti njihovog poslovanja.
Iako je postojeći zakonski okvir uspostavljen u sklopu sveobuhvatne zakonodavne reforne izbornog i drugog zakonodavstva i imajući u vidu relevantne međunarodne preporuke, u prvom redu preporuke OEBS/ODIHR-a, kao i u međuvremenu održane izbore, uočeno je da postojeći zakonski okvir zahtijeva brojne izmjene u cilju eliminisanja nedostataka i nejasnoća u zakonodavnom okviru.
Kompletnu analizu „Finansiranje političkih subjekata i izbornih kampanja pod lupom: problemi i rješenja“, UZOR je priredio u okviru projekta „Doprinos procesu EU integracija”, koji sprovodi sa Centar za demokratsku tranziciju (CDT) uz podršku Ministarstva vanjskih poslova i međunarodne saradnje Republike Italije.