Crna Gora ima Vladu koja ne želi javni dijalog sa sopstvenim građanima

15/08/2024

Iako političari u Crnoj Gori u predizbornim kampanjama i potpisanim međunarodnim inicijativama, obećavaju da će sve važne odluke donositi u interesu građana, aktivno komunicirajući sa njima, u praksi se godinama sprovodi samovolja pojedinaca, koja ne tako rijetko, kao rezultat ima dugoročne posljedice po cjelokupno društvo.

Najsvježiji primjer loše komunikacije vezan je za  Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnoj imovini, koji je po sada već ustaljenom običaju, Vlada utvrdila na telefonskoj sjedinici sredinom juna, nakon čega su usljedili i sporni amandmani koji su izazvali oštru reakciju javnosti.

Međutim do dana današnjeg, građanima nije pojašnjeno koliko je potencijalno štetno to što dajemo državnu imovinu u zakup na 90 godina, te koliko uopšte državna zemlja vrijedi, ukoliko nakon isticanja ugovora na njoj ostaju objekti koji su vlasništvo investitora.

Takođe, vrlo je problematično što o ovako važnom pitanju, političari razgovaraju u sred sezone odmora, pa je osim institucionalnog dijaloga vješto izbjegnuto i kvalitetno sučeljavanje mišljenja u najgledanijim televizijskim formatima.

Očigledno je da su političke elite zaboravile da su osim crnogorskoj javnosti, transparentnost prema svojim građanima, obećali i na međunarodnom nivou, potpisujući inicijativu „Partnerstvo za otvorenu upravu“, koja je već više od 10 godina samo mrtvo slovo na papiru. 

Suština je jasna – o zajedničkoj imovini moramo zajedno donositi odluke, a što je javnost više obaviještena, to je manje prostora za intrigu.

Pozivamo političare da umjesto javnih manipulacija pokrenu javni dijalog, kako bi konačno otpočeli procese koji bude zadovoljstvo, a ne gnijev građana. 

Marko Pejović,

Programski direktor UZOR-a