Finansijska gimnastika političkih partija – nenamjensko trošenje „ženskog novca“  bez trunke odgovornosti

19/07/2024

Sredstva namijenjena isključivo finansiranju ženskih organizacija, političke partije bez ikakvih pravnih posljedica, troše na gorivo, komunalije, kredite i razne druge stranačke potrebe u predizbornim kampanjama.

To je jedan od glavnih zaključaka UZOR-ove analize Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja „Finansiranje političkih subjekata i izbornih kampanja pod lupom: problemi i rješenja“.

Iako političke partije od 2020. godine, dobijaju novac kako bi sistemski osnažili žene za obavljanje značajnih funkcija u zemlji, nedoumice u aktuelnom Zakonu omogućavaju, da se prepreke za politički uspon žena kreiraju upravo u njihovom najbližem okruženju. 

U 2024. godini gotovo 700 hiljada eura, namijenjeno je isključivo finansiranju ženskih organizacija u političkim subjektima i mogu se trošiti samo u skladu sa statutom ženskih organizacija.

Međutim, norma koja ima za cilj stimulaciju političkog angažmana žena, nema predviđene sankcije za nepoštovanje zakonskog određenja pa i dalje ostavlja prostor za zloupotrebu „namjenskih“ sredstava, tj. rizik da se isti koristi za redovan rad političkih partija, ili u toku kampanje. 

Uzimajući u obzir da postojanje člana zakona bez adekvatne sankcije obesmišljava njegovu suštinu, UZOR preporučuje da se hitno propišu prekršajne odredbe za nepoštovanje Zakona, kako bi se spriječila zloupotreba „namjenskih“ sredstava i ženama obezbjedio nesmetan politički progres.

Analizom aktuelnog Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja uočeno je da osim ovog problema, postoji i veliki prostor za političke zloupotrebe kada su u pitanju socijalna davanja. 

Zato je potrebno zakonski definisati termine „socijalno davanje“ i „socijalna pomoć“, kako bi se eliminisala mogućnost za diskreciono tumačenje jedne ovako osjetljive norme. 

Neophodno je uvesti i što transparentnije i preciznije mehanizme kontrole raspolaganja ovim sredstvima, posebno u godini održavanja lokalnih i parlamentarnih izbora, gdje je propisano da su takve isplate moguće samo u slučaju ratnog i vanrednog stanja, epidemije ili pandemije zaraznih bolesti.

Kompletnu analizu UZOR je pripremio u okviru projekta „Doprinos procesu EU integracija”, koji sprovodi sa Centar za demokratsku tranziciju (CDT) uz podršku Ministarstva vanjskih poslova i međunarodne saradnje Republike Italije. 

Marko Pejović, programski direktor UZOR-a